Maps Supplementary Package v 1.1
0/5,
0
Stimmen
Changelog
aktuellste
Version
v 1.1
vor 11 Stunden
the massive expansion pack for additional maps in addition to ours.
More than 100 additional productions, silos, generators, sales locations, and vehicles/trailers are included in this bundle. It was once created to work with our own maps, but it is now a stand-alone mod that works with any map. There are placeable versions that may be used on any map, in addition to the highly tailored productions for our maps.
Please be aware that almost all industrial processes depend on electrical energy to operate. The Generators category contains appropriate power generators. The original power generators only make money, therefore please do not put them.
Included in the pack are: +
Manufacturing: Unia Fermenter Small; Type: Factories; Cost: $128,000
Daily maintenance: $35 for a large Unia fermenter
Price: $135,000; Category: Factories
Maintenance cost per day: $70 Lizard Grass drier
Type: Factories; Cost: $130,000
Maintenance cost per day: $120
Price: $288,000; Category: Factories; Cocoa press
Daily maintenance: $5 Clothes manufacture
Price: $220,000; Category: Factories
Maintenance cost per day: $15; Type: Factories; Cost: $300,000.
Maintenance cost per day: $20
Beverage Factory Frizzy Spizz
Type: Factories; Cost: $405,000
$15 per day for a pulp factory
Type: Factories; Cost: $525,000
Maintenance cost per day: $15 Dairy Type: Factories Cost: $210,000
Maintenance cost per day: $10 Ice Cream Factory
Type: Factories; Cost: $210,000
Daily maintenance: $10 Cement Factory
Type: Factories; Cost: $370,000
$15 per day for maintenance; bakery category: factories; cost: $150,000
Maintenance cost each day: $5 Production of delicatessen salads
Price: $330,000; Category: Factories
Daily maintenance: $20 Feed plant
Type: Factories; Cost: $240,000
Carpentry Category: Factories Cost: $300,000 Daily maintenance: $10 Oil Mill
Type: Factories; Cost: $240,000
$5 per day for pallet factory maintenance
Price: $300,000; Category: Factories
$10 per day for canning plant maintenance
Price: $330,000; Category: Factories
Maintenance: $10 per day Spinnery
Type: Factories; Cost: $180,000
Maintenance cost per day: $5 Sugar Mill
Type: Factories; Cost: $240,000
Maintenance cost per day: $10 Cheese Factory
Type: Factories; Cost: $370,000
Maintenance cost per day: $15 Mine shaft salt
Price: $250,000; Category: Factories
Maintenance costs per day: $150
Lime mine shaft
Price: $250,000; Category: Factories
$150 per day for maintenance at the chocolate factory
Type: Factories; Cost: $180,000
$10 per day for refinery maintenance
Type: Factories; Cost: $240,000
Daily maintenance: $25 Grain Mill
Type: Factories; Cost: $288,000.
Maintenance costs per day: $30
Plant for Processing Potatoes
Price: $360,000; Category: Factories
Daily maintenance: $25 sawmill
Price: $300,000; Category: Factories
Maintenance cost per day: $20 Seed and fertilizer factory
Type: Factories; Cost: $240,000
Maintenance cost per day: $20 Salt mine
Price: $250,000; Category: Factories
Lime mine Type: Factories Cost: $250,000 Daily maintenance: $10
Maintenance: $10 per day; processing of straw; category: Factories; cost: $240,000
$5 for daily maintenance of the biomass power plant
Price: $120,000; Category: Factories
Maintenance cost: $10 per day Industrial well; Category: Factories; Cost: $3,000; Maintenance cost: $5 per day Unia Distribution silo; Category: Factories; Cost: $117,000
Maintenance costs: $120 per day for the special feed and fermentation agent manufacturer
Price: $300,000; Category: Factories
Daily maintenance: $5 Factory of upholstered furniture; Category: Factories; Cost: $300,000.
Daily maintenance: $10.
Type: Factories
Cost: $65,000
Maintenance cost per day: $25 Energy storage
Type: Factories; Cost: $65,500
Daily maintenance: $10
Power Generators: $7,800 Small Solar Collector Type: Power Generators
Large Solar Collector Type: Power Generators Cost: $93,500 Daily maintenance: $5
Daily maintenance: $10
Compact Wind Energy Converter
Price: $11,400 Power Generators
Small Wind Turbine Type: Power Generators Cost: $155,000 Daily maintenance: $5
Maintenance costs per day: $30
Price: $750,000; Category: Power Generators; Large Wind Turbine
Daily maintenance: $50
Greenhouses: $54,000 Large Glass Greenhouse Category: Greenhouses
Maintenance costs per day: $30
Greenhouse tomato Cost: $54,000; Category: Greenhouses
Maintenance costs per day: $30
Greenhouse chilli Cost: $54,000; Category: Greenhouses
Maintenance costs per day: $30
Garlic grown in greenhouses Cost: $54,000
Maintenance costs per day: $30
Lettuce grown in greenhouses Cost: $54,000
Maintenance costs per day: $30
Strawberries grown in greenhouses Cost: $54,000
Maintenance costs per day: $30
Greenhouse spring onions: $54,000; daily maintenance: $30; category: greenhouses
Greenhouse napa cabbage Cost: $54,000; Type: Greenhouses
Large Mushroom Greenhouse Type: Greenhouses Cost: $36,000 Daily maintenance: $30
Maintenance cost: $30 per day; Medium Mushroom Greenhouse; Type: Greenhouses; Cost: $18,000
Small Mushroom Greenhouse: $9,000; Category: Greenhouses; Daily maintenance: $30
Maintenance costs per day: $30
Storage of stones in a silo, container, or other
Silos is the category; the cost is $25,000.
Maintenance cost per day: $25
Unia Feed Storage
Price: $147,000; Category: Silos
Maintenance costs per day: $150
Fruit purchasing station
Price: $26,500; Category: Container
Upkeep cost per day: $2 Easysheds Carport with lights, numbering, and electricity generating; Sheds; Category; Cost: $10,000
Daily maintenance: $10
Station for Biomethane
Category: Instruments
Cost: $5,000
Daily maintenance: $5
Points of sale: Fruit trade
Selling Points Category: $55,000
Daily maintenance: $5
Restaurant Type: Selling Points Cost: $165,000
Price: $155,000; Category: Selling Points; Daily maintenance: $5.
Daily maintenance: $5
Pizza
Price: $60,000; Category: Selling Points
Daily maintenance: $5 grocery store
Selling Points Category: $80,000
$5 for daily maintenance of the toy and furnishings shop
Selling Points Category: $80,000
Daily maintenance: $5
Automobiles:
Lizard MKS 8 Cost: $25,000
25,000 L of capacity
The Lizard MKS 35 costs $90,000.
52,000 L is the capacity.
$137,000 for the Volvo FH16 Methane
600 horsepower
Maximum velocity: 90 kph
755 L is the capacity.
Price of Wilson Silverstar: $125,000
Special feature: 416 chickens may be transported.
The Fliegl Noah TTW 140 costs $25,000.
Unique feature: 86 chickens may be transported.
Changelog: +
New production: pasta factory; V1.1.0.0 –
Type of store: Factories
Cost: $160,000
Maintenance cost per day: $10 Methane may now be loaded into both barrels (MKS35 and MKS8); triggers and objects have been adjusted; recipes have been modified; and a new rapid charging station has been installed.
Credits: FalPos [LSMT]
More than 100 additional productions, silos, generators, sales locations, and vehicles/trailers are included in this bundle. It was once created to work with our own maps, but it is now a stand-alone mod that works with any map. There are placeable versions that may be used on any map, in addition to the highly tailored productions for our maps.
Please be aware that almost all industrial processes depend on electrical energy to operate. The Generators category contains appropriate power generators. The original power generators only make money, therefore please do not put them.
Included in the pack are: +
Manufacturing: Unia Fermenter Small; Type: Factories; Cost: $128,000
Daily maintenance: $35 for a large Unia fermenter
Price: $135,000; Category: Factories
Maintenance cost per day: $70 Lizard Grass drier
Type: Factories; Cost: $130,000
Maintenance cost per day: $120
Price: $288,000; Category: Factories; Cocoa press
Daily maintenance: $5 Clothes manufacture
Price: $220,000; Category: Factories
Maintenance cost per day: $15; Type: Factories; Cost: $300,000.
Maintenance cost per day: $20
Beverage Factory Frizzy Spizz
Type: Factories; Cost: $405,000
$15 per day for a pulp factory
Type: Factories; Cost: $525,000
Maintenance cost per day: $15 Dairy Type: Factories Cost: $210,000
Maintenance cost per day: $10 Ice Cream Factory
Type: Factories; Cost: $210,000
Daily maintenance: $10 Cement Factory
Type: Factories; Cost: $370,000
$15 per day for maintenance; bakery category: factories; cost: $150,000
Maintenance cost each day: $5 Production of delicatessen salads
Price: $330,000; Category: Factories
Daily maintenance: $20 Feed plant
Type: Factories; Cost: $240,000
Carpentry Category: Factories Cost: $300,000 Daily maintenance: $10 Oil Mill
Type: Factories; Cost: $240,000
$5 per day for pallet factory maintenance
Price: $300,000; Category: Factories
$10 per day for canning plant maintenance
Price: $330,000; Category: Factories
Maintenance: $10 per day Spinnery
Type: Factories; Cost: $180,000
Maintenance cost per day: $5 Sugar Mill
Type: Factories; Cost: $240,000
Maintenance cost per day: $10 Cheese Factory
Type: Factories; Cost: $370,000
Maintenance cost per day: $15 Mine shaft salt
Price: $250,000; Category: Factories
Maintenance costs per day: $150
Lime mine shaft
Price: $250,000; Category: Factories
$150 per day for maintenance at the chocolate factory
Type: Factories; Cost: $180,000
$10 per day for refinery maintenance
Type: Factories; Cost: $240,000
Daily maintenance: $25 Grain Mill
Type: Factories; Cost: $288,000.
Maintenance costs per day: $30
Plant for Processing Potatoes
Price: $360,000; Category: Factories
Daily maintenance: $25 sawmill
Price: $300,000; Category: Factories
Maintenance cost per day: $20 Seed and fertilizer factory
Type: Factories; Cost: $240,000
Maintenance cost per day: $20 Salt mine
Price: $250,000; Category: Factories
Lime mine Type: Factories Cost: $250,000 Daily maintenance: $10
Maintenance: $10 per day; processing of straw; category: Factories; cost: $240,000
$5 for daily maintenance of the biomass power plant
Price: $120,000; Category: Factories
Maintenance cost: $10 per day Industrial well; Category: Factories; Cost: $3,000; Maintenance cost: $5 per day Unia Distribution silo; Category: Factories; Cost: $117,000
Maintenance costs: $120 per day for the special feed and fermentation agent manufacturer
Price: $300,000; Category: Factories
Daily maintenance: $5 Factory of upholstered furniture; Category: Factories; Cost: $300,000.
Daily maintenance: $10.
Type: Factories
Cost: $65,000
Maintenance cost per day: $25 Energy storage
Type: Factories; Cost: $65,500
Daily maintenance: $10
Power Generators: $7,800 Small Solar Collector Type: Power Generators
Large Solar Collector Type: Power Generators Cost: $93,500 Daily maintenance: $5
Daily maintenance: $10
Compact Wind Energy Converter
Price: $11,400 Power Generators
Small Wind Turbine Type: Power Generators Cost: $155,000 Daily maintenance: $5
Maintenance costs per day: $30
Price: $750,000; Category: Power Generators; Large Wind Turbine
Daily maintenance: $50
Greenhouses: $54,000 Large Glass Greenhouse Category: Greenhouses
Maintenance costs per day: $30
Greenhouse tomato Cost: $54,000; Category: Greenhouses
Maintenance costs per day: $30
Greenhouse chilli Cost: $54,000; Category: Greenhouses
Maintenance costs per day: $30
Garlic grown in greenhouses Cost: $54,000
Maintenance costs per day: $30
Lettuce grown in greenhouses Cost: $54,000
Maintenance costs per day: $30
Strawberries grown in greenhouses Cost: $54,000
Maintenance costs per day: $30
Greenhouse spring onions: $54,000; daily maintenance: $30; category: greenhouses
Greenhouse napa cabbage Cost: $54,000; Type: Greenhouses
Large Mushroom Greenhouse Type: Greenhouses Cost: $36,000 Daily maintenance: $30
Maintenance cost: $30 per day; Medium Mushroom Greenhouse; Type: Greenhouses; Cost: $18,000
Small Mushroom Greenhouse: $9,000; Category: Greenhouses; Daily maintenance: $30
Maintenance costs per day: $30
Storage of stones in a silo, container, or other
Silos is the category; the cost is $25,000.
Maintenance cost per day: $25
Unia Feed Storage
Price: $147,000; Category: Silos
Maintenance costs per day: $150
Fruit purchasing station
Price: $26,500; Category: Container
Upkeep cost per day: $2 Easysheds Carport with lights, numbering, and electricity generating; Sheds; Category; Cost: $10,000
Daily maintenance: $10
Station for Biomethane
Category: Instruments
Cost: $5,000
Daily maintenance: $5
Points of sale: Fruit trade
Selling Points Category: $55,000
Daily maintenance: $5
Restaurant Type: Selling Points Cost: $165,000
Price: $155,000; Category: Selling Points; Daily maintenance: $5.
Daily maintenance: $5
Pizza
Price: $60,000; Category: Selling Points
Daily maintenance: $5 grocery store
Selling Points Category: $80,000
$5 for daily maintenance of the toy and furnishings shop
Selling Points Category: $80,000
Daily maintenance: $5
Automobiles:
Lizard MKS 8 Cost: $25,000
25,000 L of capacity
The Lizard MKS 35 costs $90,000.
52,000 L is the capacity.
$137,000 for the Volvo FH16 Methane
600 horsepower
Maximum velocity: 90 kph
755 L is the capacity.
Price of Wilson Silverstar: $125,000
Special feature: 416 chickens may be transported.
The Fliegl Noah TTW 140 costs $25,000.
Unique feature: 86 chickens may be transported.
Changelog: +
New production: pasta factory; V1.1.0.0 –
Type of store: Factories
Cost: $160,000
Maintenance cost per day: $10 Methane may now be loaded into both barrels (MKS35 and MKS8); triggers and objects have been adjusted; recipes have been modified; and a new rapid charging station has been installed.
Credits: FalPos [LSMT]